Tradiční řemesla ozdobila Kamenitý
DOLNÍ LOMNÁ
Začátek prázdnin přivál na chatu Kamenitý nadšence ze Spolku Koliba a Ogniska Goroli Śląskich. Ti v prostředí beskydských kopců vyrobili starobylou pec, která jim zprostředkovala tzv. salajku. Mimoto se mohli návštěvníci zapojit do drobných ručních řemesel.
U chaty Kamenitý si během prvních červencových dní postavili svou základnu nadšenci do goralských zvyků a tradičních řemesel, kteří podobnou akci uspořádali už poosmé. „Řekli jsme si, že na setkání budeme pracovat s popelem ze dřeva. Z něho jsme vyrobili třeba škvarky na bělení prádla, ty se vypálily a díky nim jsme mohli vyprat látky na výrobu krojů,“ popsal jeden z procesů předseda Spolku Koliba Josef Straka.
Garanci za správnost výroby salajky, z níž jsou třeba i zmiňované škvarky, převzalo Muzeum Novojičínska a jeho etnograf a historik Václav Michalička, který celý postup popsal: „Salajka se vyrábí z dřevěného popela. Ten se uloží do sudu na přírodní filtr z říčního štěrku, listí a jehličí. Na popel je nalévána horká voda a díky filtru vznikne louh.“ Ten je v kotli odpařován tak dlouho, až se vytvoří hnědá hmota, která je pak přemístěna do speciální hliněné pece, kde prochází silným žárem. Tím se získá tzv. potaš.
Pro lepší orientaci Michalička popsal i názvosloví: „Salajka je karpatské a místní označení pro hotovou i surovou potaš, což je onen prášek, jenž vznikne odpařením louhu. Nejprve je hnědý a bývá nazýván flusem. Po přepálení v kalcinační peci zbělá a je potřebný například pro výrobu skla.“ V minulosti se salajka používala třeba na činění kůží nebo právě po smíchání s lojem i jako prací prostředek.
Návštěvníci Kamenitého se však do výrobního procesu potaše nezapojili. „Kdokoli sem přišel a měl zájem, mohl se na postup podívat a vysvětlili jsme mu podrobnosti, do samotného procesu jsme však kvůli bezpečnosti lidi nepouštěli,“ dodal předseda spolku Straka.
Turistům se ovšem naskytla jiná možnost. Kromě seznamování s výrobou salajky zde totiž připravili zejména pro děti i další historická řemesla. Ať už šlo o ruční zpracovávání vlny, předení, základy jednoduchého tkaní, výrobu provazů, malování na skle nebo třeba drátkování.
Spolek Koliba si na takovou akci bere každoročně dovolenou. „Spolku jde o činnost v rámci oživování tradic, hledání identity v životě předků z Beskyd i o zachovávání nehmotného kulturního dědictví,“ uzavřel Václav Michalička. (fm)
Hutník, 25. 7. 2018
Reportáže z akce "Dny se starými technologiemi" (výroba škvarků pro bělení plátna, bělení plátna a výroba potaše neboli salajky, která se použije k experimentální výrobě skla):
https://polar.cz/porady/beskydsky-expres/beskydsky-expres-13-07-2018-17-24
http://glos.live/Wiadomosci/detail/Kamienite_dawnych_technologii/0
https://www.gorolweb.cz/dny-se-starymi-technologiemi/
https://ostrava.idnes.cz/potas-flus-sa…/ostrava-zpravy.aspx…